Önemli Bilgiler

BM UPDATE 

Terminali güncelle işleminde eğer çalışılan datada stok ve carilerin sayıları fazla ise yada terminali güncellme işlemi uzun sürüyor ise BmUpdate.exe ile daha kısa sürede Terminali Güncelleme işlemi yapılmaktadır.  Bu exe sadece Bayt EntegrePro versiyonunda çalışmaktadır.
 
BmUpdate.exe setum kurulum dosyalarından BMDE_Install kurulumuyla beraber C.\Bayt-t\Entegre klasörüne gelir.  
BmUpdate.exe çalıştırıldığında;

Veri Tabanı Adresi, Kullanıcı Adı, Kullanıcı Şifresi, yazılarak Veri Tabanına Bağlan butonuna basılır. Bağlantı gerçekleştiğinde, Bağlanılacak Firma seçilerek Firma Ayarlarını Sakla butonuna basılacak.

 Dosya Hazırla sayfasından, İligili kullanıcı seçilecek. Stok1, Stok2, Fiyatlar, Cari1, Cari2, sayfalarından dosya hazırlama tercihler seçilecek. DB Dosyasını Hazırla butonuna basılacak.

Dosya Sunucusu sayfasında bulunan Başlat Butonuna basılacak.


BMUpdate.exe bu konumda iken, Cihazda BaytMobil de Güncellemeler sayfasında Database Dosyasını Al menüsü seçilecek.


Dosya Sunucu Adresi portuyla beraber yazılacak ve Al butonuna basılacak.


BMUpdate.exe nin hazırladığı data dosyası bu şekilde alınarak hızlı bir Terminali Güncelleme işlemi gerçekleştirmiş oluyor.

 

MÜSTAHSİL: Tarımsal üreticiden (çiftçiden) ürün alımı yapan, işletmelerin ticari yazılım ihtiyacını karşılar.

 -Müstahsil cari kartının kolay bulunabilmesi için özel tanımlama,

-Barkod okutularak müstahsili hatasız otomatik bulma,

- Müstahsilin Bağ-Kur kesintisi olup olmadığının takibi,

-Alım yerleri tanımlama,

- Müstahsilleri alım yerlerine göre gruplama,

-İstihbarat bilgisi,

-Bağ-kur ve diğer kesintilerin otomatik hesaplanması,

-Borsa kesintisinin farklı yöntemlerle hesaplanabilmesi,

-El terminalleri ile alım yapılabilmesi,

-Müstahsile ödemenin başka bir ürünle yapılabilmesi,

 

Kullanılacak sektörler;

Un fabrikaları, bakliyat fabrikaları, çay fabrikaları,  Süt ve süt ürünleri üretimi yapan fabrikalar, kooperatifler ve birlikler, mandralar, meyve sebze komisyoncuları, v.b. gibi tarımsal üreticiden (çiftçiden) ürün alımı yapan işletmeler.

 Açıklama

-Kulanılacak yerde Müstahsil modülü olmalıdır.

-El terminalleri kullanılacak ise; Bayt Mobil İrsaliye ve Plasiyer modülü olmalıdır.

 

 

Bayt EntegrePro'dan girilen Alış Siparişlerine ait mal kabul işleminin BaytMobil el terminali yazılımı ile kontrollü Mal Kabul işleminin yapılması ihtiyacını karşılar.

Bayt EntegrePro'dan girilen Alış Siparişleri, Bayt Mobil Güncelleme ekranında (Aşağıdaki resimde görülmektedir.) Sipariş Yükle (Mal Kabul)  kısayolu tıklanacak.

Açılan ekranda yapılacak işleme göre; Sipariş Fişine Göre alanı işaretlenerek fiş numarasına göre alış siparişi, Cari Karta Göre alanı işaretlenerek gelen pencerede carilere göre alış siparişleri, Yükle butonuna basılarak yüklenecek.

 

Yükleme işlemi aşağıdaki resimde görülmektedir. Yükleme tamamlandıktan sonra tamam butonuna basılacak. Kapat Butonu ile Sipariş Yükle (Mal Kabul) ekranından çıkılacak.

İşlemler menüsünden Mal Kabul butonuna basılacak.

Açılan Mal Kabul fişinde, İşlem yapılacak cari, Cari alanından seçilecek. Bu ekranda işlemler cari yapılmaktadır. Döküman alanında ise alış siparişinin dönüştürüleceği dökümanın belirlendiği alandır. Eğer ürünler irsaliye ile geldi ise Alış İrsaliyesi Fatura ile geldi ise Alış Faturası seçilmelidir. Bu yapılan seçime ait işlem sonunda Bayt EntegrePro içerisinde ilgili evrak oluşacaktır.

İlgili döküman tercihi yapılıp İleri butonuna basılacak. Gelen ekranda Barkodu, Eşittir seçenekleri seçilmiş olacak. Bu ekranda iken sistem tarafından gelen ürünlerin barkodları okutulduğunda Alış Siparişi içerisinde olup olmadığı kontrol edilir.

Bir diğer kontrol ise Alış Siparişindeki miktar kontrol edilir. Yani fazla gelmiş ise bu ekranda konrole takılır. Bu kontrol Parametriktir. Ayarlar, Bölüm Ayarları, Fiş Ayarları-2 sayfasında bulunan Sevkiyatta Miktarı Sınırla ve Sevkiyatta Yeni Ürünü Engelle alanları işaretli ise bu kontroller aktifleşir.

Sakla butonuna basılarak işlem kaydedilir. Bu işlemlerden sonra  Merkezi Güncelleme işlemiyle kontrollü olarak Mal Kabul işlemine bağlı olarak Bayt EntegrePro içerisinde gerekli dökümanlar oluşarak stok girişleri gerçekleşir. Alış Siparişleri yapılan bu işlemden sonra otomatik olarak, karşılanan ve bekleyen sipariş miktarları da güncellenir, kapatılır ya da takibe devam edilir.

Kapat
Kapat