Önemli Bilgiler

Parametre ve lisans işlemleri lisans ve veri güvenliği açısından sadece yetkili bir Bayt Bayisi tarafından yapılabilir.

İşlem: Kullanıma Açma Parametresi

Program içerisinden Servis menüsü altında Parametre ve Lisans İşlemleri menüsünden girilebileceği gibi C:\Bay-t\Entegre dosyası içerisinde bulunan Lisans.exe çalıştırılarak, İşlem alanında Kullanıma Açma Parametresi tercihi seçilmiş olarak gelmektedir. Lisans numarası yazılarak ve zorunlu giriş  * alanları doldurularak ileri butonuna basılır.

            Parametre alma şekli ekrana gelecektir. Telefon tercihinde genelde internet olmayan durumlarda çalışma saatleri içinde 0224 252 1 252 numaralı telefondan, lisanslama yapılabilmektedir. İnternet üzerinden tercihinden sonra ileri butonuna basıldığında, Bayt Yazılım tarafından sadece Bayt bayilerine verilen Bayi kodunu ve şifre girildikten sonra tekrar ileri butonun basılarak lisanslama gerçekleşiyor. Bu lisanslama işlemi server pc'nin lisanslama işlemidir.

İşlem:  İstemci (Client) Tanımları

            Server pc için lisanslama tamamlandığında terminal tanımlarının yapılacağı İstemci (Client) Tanımları ekranı görüntülenmektedir.  İstemci (Client) Tanımları için;

            Server pc de C:\Bay-t\Entegre klasörü paylaşıma açık olacak.

            Server pc de İstemci (Client) Tanımları ekranı açık olarak bekleyecek.

            Client olacak olan pc den ağ üzerinden (Ağ sürücüsü yapmadan) server pc deki;

            C:\Bayt\Entegre\MSSQL klasörü içinden uygun olan MS SQL Server 2008 r2 Express Native Client X64.msi yada,  MS SQL Server 2008 r2 Express Native Client X86.msi client pc ye kurulacak.

            C:\Bayt\Entegre\Entegre.exe nin üzerinde sağ tıkla client pc'ye kısayolu atılacak.

            C:\Bayt\Entegre\Lisans.exe çift tıklanarak client pc lisanslama işlemi tamamlanacak. Client lisanslama işleminin tamamlanmasıyla alakalı uyarı terminal pc'de görünecektir. Server pc'de  İstemci (Client) Tanımları ekranında da terminal olarak listede görünecektir.

Resimde görülen seride 3+1 network hakkı bulunmaktadır. Sadece server pc olan UMIT pc si ve UMIT pc sinde windows kullanıcısı olarakta Ümit YILDIZ kullanıcı lisanslı görünüyor. Resimde görülen seride toplamda 4 pc de program kulanılabilir. Server pc de program kullanılmayacak ise başka bir pc client olarak lisanslama yapılabilir.

Güvenlik duvarının açık olarak terminallerin çalışması için, Server ve client pc lerde güvenlik duvarları açık olacak. Server pc de güvenlik duvarında bulunan Bir Programın veya Özelliğin Windows Güvenlik Duvarını aşmasına izin ver menüsündeki Gözat butonundan, Bayt Ticari Entegre Programı ve C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10_50.BAYT\MSSQL\Binn\Sqlsever.exe, seçilerek izinli programlar listesine eklenecek.

İşlem: Lisans İçerik Değişikliği Parametresi

Lisanslı ve çalışan bir seriye ek modül ya da terminal artırımı gibi içerik değişikliklerinin, terminallerin lisanslarını düşürmeden ve lisansı kullanıma kapatmadan aktifleştirilmesi, eklenmesi için kulanılan parametre yöntemidir.

İşlem: Kullanıma Kapatma Parametresi.

Server Pc ye format atılacağı durumlarda ya da pc değişikliklerinde harici bir diske gerekli yedekler alındıktan sonra, Lisans kullanıma kapatılır. İşlemler tamalandığında yeni kurulumdan sonra Kullanıma Açma Parametresi ile yeniden lisans kullanıma açılır. Kullanıma kapatma parametresi işlemi yapılmadan pc değişikliği ya da format işlemlerinden sonra Paramatre departmanından yetki almanız gerekecektir. Yetki problemi yaşamamak için bu tarz işlemlerde mutlaka harici bir diske yedek alıp kullanıma kapatma parametresi işlemi yapılmalıdır.

Kapat
Kapat