0224 252 1 252
Önemli Bilgiler
Anasayfa - Önemli Bilgiler - Muhasebe

Hareketler, Muhasebe İşlemleri menüsünden, Fiş Şablonları menüsüne ulaşılır. Fiş şablonları ile;

Dönem sonu işlemlerini kapsayan muhasebe kayıtları, (Yansıtma işlemleri, Satışların maliyetinin kaydı, Üretim maliyet kaydı, v.b.)

Sürekli kullanılan, elle kaydetmesi uzun süren muhasebe kayıtları, (Ücret ödemeleri muhasebe kayıtları, Leasing gider kaydı, İhracat işlemi muhasebe kaydı, v.b.)

Kayıt tekniği zor olan muhasebe kayıtlarını kolaylıkla ve otomatik yapabilmek için kullanıcı tarafından tanımlananbilen muhasebe fişi oluşturma şablonudur.           

Şablonlar oluşturulduktan sonra Muhasebe Mahsup Fişinin Detay butonundaki Şablondan Satır Oluştur, menüsü ile ilgili şablon seçilerek muhasebe fişinin otomatik oluşması sağlanır.

Muhasebe Mahsup Fişi nin Detay butonundaki Şablondan Satır Oluştur, menüsü seçeneğinde gelen Muhasebe Fiş Şablonu Seçim ekranı:

Muhasebe fişlerinde kayıt yaparken hızlı kullanıma yönelik olan otomatik KDV hesaplanması işlemi bulunmaktadır.

Bu işlem için;

            Eğer alış işlemi ise Borç kolonuna tutar yazıldıktan sonra, eğer hariç kdv hesaplanacak ise '+' (Artı), Dahil kdv hesaplanacak ise, ' - ' (Eksi) butonuna basılacak.

            Eğer satış işlemi ise Alacak kolonuna tutar yazıldıktan sonra, eğer hariç kdv hesaplanacak ise '+' (Artı), Dahil kdv hesaplanacak ise, ' - ' (Eksi) butonuna basılacak.

            İlk defada açılan KDV Hesaplama penceresine en çok kullanılan KDV oranı 1. sıraya yazılarak indirilecek KDV ve hesaplanan KDV hesaplarının ilgili alanlara seçilmesi gerekmektedir. KDV Hesaplama penceresi üzerinde seçim yapıldığında indirilecek KDV ya da hesaplanan KDV satırı otomatik oluşarak cursor 3. satırda Hesap Kodu alanında konumlanır.

Muhasebe fişleri, silinerek ya da araya yeni fişler girilerek yapılan kullanım sonrasında muhasebe fişlerinin sıralamaları bozulmaktadır ve yeniden numaralandırılması gerekmektedir.

Hareketler, Muhasebe İşlemleri, Fiş / Madde Numarası, Fişlerin Yeniden Numaralandırılması menüsünden yapılmaktadır. Numaralama işlemine tabi olan fişler Mahsup, Tahsil, Tediye, muhasebe fişleridir. Açılış Fişi ve Kapanış fişi Fiş numaralandırılmasına tabi tutulmaz. Sadece Yevmiye madde numaralandırılmasına dahil olur. Yevmiye madde numaralandırılması işleminde Muhasebe Açılış Fişi 1. madde numarasını Muhasebe Kapanış fişi o yıla ait son madde numarasını otomatik alır.

Eğer e-defter kullanılıyor ise ve Parametreler, Muhasebe Parametrelerinin,Fiş Parametreleri Sayfasında bulunan Son Yevmiye Onay Tarihi / Madde No alanı değeri e-defter işlemi tarafından yani onaylı berat oluşturularak gelmiş ise Son Yevmiye Onay Tarihi / Madde No alanı değiştirilemez. Bu sebeple Son Yevmiye Onay Tarihi / Madde No alanı değeri ve öncesine ait muhasebe fişilerinde fiş numaraları dahil değişiklik yapılamaz ve yeni fişler oluşturulamaz.

Öneri olarak, yevmiye madde numaralandırılması yapılmadan önce Muhasebe Fişlerinin yeniden numaralandırılması sıra numarası takibi açısından daha düzenli bir yapı oluşturacaktır.

Gerekli bilgiler doldurulduktan sonra Numarala butonuna basılarak numaralndırma işlemi başlatılır. Numaralandırılma işlemi sonunda numaralanan fiş adedi gösterilerek işlem tamamlandırma uyarısı gelir.

Aşağıdaki resimde tavsiye edilen numaralama yöntemi bulunmaktadır. Muhasebe fişlerinin numaraları alfanumerik olduğundan Başı Sıfır İle Doldur alanı işaretlenerek numerik bir sıralama olacaktır.

Parametreler, Muhasebe Parametreleri nin Ba / Bs Tanımları sayfasında bulunan ilgili alanlar doldurulacak.

Muhasebe Hesaplarında Ba & Bs Form Alanları Açılsın alanı işaretlenecek. İşaretlendiğinde;

Muhasebe hesap kartı bölümleri arasına Ba & Bs Form alanları ekleniyor. 120 ve 320 nolu muhasebe hesaplarının alt hesapları olan carilere ait muhasebe hesap kartlarında bu alanların doldurulması gerekiyor.

Bu tanımlamalar yapıldıktan sonra muhasebe fişinin görüntüsü. Resimdeki gibi Ba & Bs tutarları otomatik oluşmaktadır. 

Hareketler, Beyannameler, Form Ba menüsünden form açılacak. İlgili dönem seçilecek ve Tabloyu Hazırla butonuna basılacak. Form otomatik hazırlanacak.

 

 

Demo Talep
 
BAY.t Danışmanı
  • CAPTCHA
Kapat
  • CAPTCHA
Kapat