FİRMA KREDİ KARTI TAKİBİ İŞLEMLERİ

Kredi kartı kullanan tüm kişi ve firmalar için, kredi kartlarınızın hareketlerini takip etmenizi sağlayacak, ilgili bölümlerle entegre çalışan, firma kredi kartı modülüdür.

Yoğun iş temposu içerisinde, yapmış olduğunuz kredi kartı hareketlerini doğru takip etmenizi ve harcamalarınızı “Nevi (harcama grubu)” bazında izleyerek kontrol altında tutup, gerekirse azaltma yönünde fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Firma Kredi Kartı Modülü sayesinde kartınıza ait taksitli alışverişlerinizi takip edebilirsiniz. Kredi kartınızın kullanılabilir limitini izleyebilirsiniz.

Asıl ve ek kartlarda yapmış olduğunuz harcama hareketlerini BAY.t Entegre programında her bölüme uyumlu işlemleri ile kayıt ederek takip edebilirsiniz. Harcama dağılımlarınızı görebilirsiniz.

Firma Kredi Kartlarınız tanımlamış olduğunuz hesap kesim ve son ödeme tarihine göre tüm harcamaları takip edebilirsiniz.

BAY.t Entegre Programı içerisinde Firma Kredi Kartı tanımlanır. Tanımlama sırasında hangi kartınız olduğunu anlamanızı sağlayacak değerleri kart numarası ve kart adı olarak giriş yapılmalıdır. Kart hangi bankaya ait ise, banka kodu alanında ilgili banka seçilmelidir.

HARCAMA FİŞİ (CARİ); Kartınızın borcunu artırarak işlemleri kayıt altına alınacaktır. Firma kredi kartına karşılığında cari kart girerek borçlandırabilirsiniz.

Örneğin: Kart ile yaptığınız gıda malzemeleri alışverişleri, benzin alışverişleri.

Bu fiş içerisinde yapılan alışveriş tek geçim ise taksit adedi alanı 1 olmalıdır.

Eğer taksitli alışveriş ise, taksit adedi kısmına örneğin 3 yazılır ve Taksit Oluştur butonuna tıklanır ise işleminiz taksitli olarak kayıt edilmiş olacaktır.

Harcamalarınızın dağılımları izlemeniz için Harcama Türü Alanı'nda seçim yapılmalıdır.

Harcama TürüAlanına insert ile satırlar açılarak, Gıda/Market, Ulaşım, Benzin, Sağlık, Eczane, Cafe&Restaurant, Giyim, Elektronik, Diğer gibi seçenekler tanımlanabilir.

Kullanılacak Puan: Yapmış olduğunuz alışverişlerinizin kayıtlarını işlerken kullanılan puanlarınızın tutarı bu alana girilerek, alışveriş tutarınızın azalmasını sağlayacaksınız. Böylece kredi kartı hesabınıza, bu alışverişinizden dolayı kullanılacak puan alanındaki değer düşülerek yansıtılıp, farklı takiplere gerek kalmadan kolayca istediğiniz ver sağlanmış olacaktır.

HARCAMA FİŞİ (HİZMET/MASRAF); Kartınıza Hizmet Masraf kalemleriniz ile yaptığınız işlemler kayıt altına alınırken tutarını izlemiş olacaksınız.

Firma kredi kartı ile yaptığınız hizmet masraf kalemlerinizi seçerek, telefon, elektrik v.s. gibi giderlerinizi, kredi kartına ait faizlerinizi ve ekstra giderlerinizi kayıt ederek kartınızı borçlandırabilirsiniz.

Bu fiş içerisinde yapılan alışveriş tek geçim ise taksit adedi alanı 1 olmalıdır.

Eğer taksitli alışveriş ise, taksit adedi kısmına örneğin 3 yazılır ve Taksit Oluştur butonuna tıklanır ise işleminiz taksitli olarak kayıt edilmiş olacaktır.

Harcamalarınızın dağılımları izlemeniz için Harcama Türü Alanı'nda seçim yapılmalıdır.

Harcama TürüAlanına insert ile satırlar açılarak, Gıda/Market, Ulaşım, Benzin, Sağlık, Eczane, Cafe&Restaurant, Giyim, Elektronik, Diğer gibi seçenekler tanımlanabilir.

Kullanılacak Puan: Yapmış olduğunuz alışverişlerinizin kayıtlarını işlerken kullanılan puanlarınızın tutarı bu alana girilerek, alışveriş tutarınızın azalmasını sağlayacaksınız. Böylece kredi kartı hesabınıza, bu alışverişinizden dolayı kullanılacak puan alanındaki değer düşülerek yansıtılıp, farklı takiplere gerek kalmadan kolayca istediğiniz ver sağlanmış olacaktır.

NAKİT AVANS FİŞİ (KASA) ; Kredi kartından aldığınız nakit avanslarınızı direkt kasa hesabınıza yatırmanızı sağlayan işlemler için kullanılacaktır.

NAKİT AVANS FİŞİ (BANKA); Kredi kartından aldığınız nakit avanslarınızı direkt banka hesabınıza yatırmanızı sağlayan işlemler için kullanılacaktır.

KARTA ÖDEME KASADAN; Firma kredi kartlarınıza ait borçlarınızı kasa hesabınızdan ödemenizi sağlayacaktır.

KARTA ÖDEME BANKADAN; Firma kredi kartlarınıza ait borçlarınızı banka hesabınızdan ödemenizi sağlayacaktır.

Alış Faturası içinde Ödeme Tipi alanında Firma Kredi Kartı seçilerek, fatura kayıtları sırasında hızlı bir şekilde kredi kartı takibinizi sağlamış olacaksınız.

Çoklu Ödeme Fişi üzerinde bulunan, Fiş tipi alanı içinde Firma kredi kartı seçilerek işlem yapabilirsiniz.

Vade tarihi İşlem tarihi alanına işlem tarihinizin başlangıcı seçilmeli, kaç taksit yapıldı ise Taksit adedi rakamı girilmelidir, tutar alanına değer girilmelidir. Eğer alışveriş sırasında puan düşülmesi gerekiyor ise, Kullanılacak Puan alanına değer yazılarak kayıt edilmesi sağlanacak.

* Yazarkasaya Satışların Gönderilmesi Eklendi.

PC-POS ekranı üzerinden yazarkasaya yapılan satışların gönderilebilmesi sağlandı. Bu özelliğin kullanılabilmesi için yazarkasa üzerinde barkod okuyucu için ayrılmış olan bağlantı noktasından bilgisayarla bağlantı sağlanması gerekli. Bilgisayarın hangi com portu üzerinden bağlantı yapıldıysa Perakende parametrelerinde yazarkasa bağlantısı için ilgili port seçilecek. Bu işlemler yapıldıktan sonra perakende ekranında bir satış yapıldıktan sonra yazarkasaya gönder butonu aracılığıyla ekrandan yaptığınız satışların yazarkasaya aktarılması sağlanmış olacaktır.

* Şubeler Arası Transfer Fişleri

Şubeli çalışma yapan işletmelerde şubelerin birbirleri ile olan işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla şubeler arası transfer fişleri eklendi.

Şubeler arası cari bakiye transferi

Şubelerden herhangi birinde bulunan cari bakiyenin bir başka şubeye aktarılmasını sağlamak amacıyla oluşturulmuştur.

Örnek: Aynı cariden hizmet alan birden fazla şubenin bakiyesi merkezde toplanmak istendiğinde

Fişin veren cari ve alan cari taraflarına aynı müşteri hesabı seçilerek, veren şubeye borcunu devretmek isteyen şube alan şube alanına borcu devir alacak olan şube seçilip fiş kaydedildiğinde cari hesap bakiyesi veren şubeden merkeze aktarılmış olacaktır.

Bu sayede ilgili cari hesaba ait ödemeler merkezden kolaylıkla yapılabilecektir.

Şubeler arası kasa nakit/masraf transferi

Bir şubenin kasasındaki nakit tutarın bir başka şube kasasına aktarılmasını kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuştur.

Veya bu fiş sayesinde;

Şube tarafından yapılan bir harcama ya da masraf bir başka şubenin hesabına aktarılabilecek.

Özellikle şubeler için yapılan harcamaları firmanın merkezi tarafından karşılanan işletmeler için kullanım kolaylığı sağlanmış olacaktır.

Şubeler arası banka transferi

Bir şubenin banka hesabındaki tutarı bir başka şubenin istenilen hesabına gönderilmesi,

Yine bir şube tarafından yapılan bir harcamanın bir başka şubeden ya da firmanın merkezinden banka aracılığıyla karşılanması işlemi,

Şubenin müşteri hesaplarına istinaden aldığı havale tutarlarının bir başka şube hesabına ya da merkeze aktarılmasını sağlamak gibi işlemeleri gerçekleştirmek amacıyla oluşturulmuştur.

Programın çeşitli bölümlerine yapılan ilaveler

* Çek – senet - Muhasebe fişleri içindeki F7 detay butonları içine oku yaz eklendi. Böylece bir firma dosyasında yapmış olduğunuz işlemleri diğer firma dosyanıza alınmasını kolayca sağlayabilirsiniz.

* Stok fişlerine plasiyer alanı eklendi. Böylece plasiyer ile ilgili stok giriş çıkışlarını tam takibi sağlanacak.

* Kombini kartlarından hızlıca, gruplu mal oluşturma.

* Muhasebe fişleri yazdırma ve yevmiye defteri yazdırma işlemlerinde aynı muhasebe kodları kullanıldığında birleştirme seçenekleri eklendi

* İrsaliye Topluca Faturalamada listelenen irsaliyelerinin sütun başlıklarının süzülebilmesi eklendi. İrsaliyesi bölümünü yoğun kullanan müşterilerimizin örneğin tarih alanındaki seçimler ile faturalamasını daha hızlı bir şekilde sağlayacak.

* Cari ve stok devir fişlerinde kullanıcı yanılgısı sebebiyle tüm devir bakiyelerinin silinmesini engellemek amacıyla silme uyarısı eklendi.

* Cari devir fişinde detay menüye dosyaya yazma ve okuma özelliği eklendi. Bu sayede devir fişleri istenirse dosyaya yaz fonksiyonu ile xml olarak saklanabilir.

* Kasa masraf ve banka gider fişlerinde hizmet masraf işlemlerine ait KDV alanı müdahale edilebilir alan haline getirildi. Bu özelliği kullanarak KDV oranı istendiğinde fiş üzerinde değiştirilebilir hale getirildi.

* Cari borç / alacak dekontları, havale alma / gönderme fişleri ile kasa tahsilât ve ödeme makbuzlarında fiş basımına istenirse carinin son bakiye bilgisini görüntülemek için( veri ağacına) son bakiye bilgisi eklendi.

Son girilen döviz kuru ile işlemler yapılsın parametresi

Döviz parametreleri, Döviz Tanımları bölümüne İşlemlere Son Kur Üzerinden Devam Et parametresi eklendi. Programa kayıt edilen son kur ne ise işleme o kur üzerinden devam edilebilir, bu işlem sayesinde yetkili kişinin kur girmesini beklemeden kur girişine yetkisi olmayan kullanıcılar işleme kur girmeden devam edebilirler.

Telefon ile sipariş alan kullanıcılarımız için kolaylık, gelen telefonların takibi

-Servis Menüsü İçine, “Arayan numara takibi” seçeneği eklendi. Bu özelliği kullanabilmeniz için öncelikle programımızın çalıştığı bilgisayar ile telefon hattı arasına bağlantı kurmalısınız.

Telefon çaldığında “Arayan numara takibi” ekranında numara yazacaktır, bu numarayı bir defaya mahsus olmak üzere “İlişkilendir” butonu ile cari kartlarınız ile eşleştirmelisiniz. Daha sonraki aynı telefondan yapılan aramalarda cari ismi otomatik görünecektir. İlişkilendirme işlemi yapılan cari aradığında Sipariş, irsaliye, fatura veya cari kartın otomatik olarak açılması sağlanılabilmektedir.

 Bu özellik sayesinde arayan kişilerin kim oldukları anında görülebilir, tüp, su, fast food gibi sipariş alan iş yerlerinde kayıtların anında yapılmasını sağlar, işyerine gelen toplam arama sayısı hakkında bilgi verir.

Kapat
Danışmana Sor
Kapat