Evden Çalışırken Bunlara Dikkat Edelim!

Uzaktan çalışma, teknolojinin gelişmesiyle birlikte çalışanların sadece ofiste değil ofis dışında da çalışabilmesine imkan sağlayan bir çalışma yöntemidir. Bu sayede çalışanlar için teknolojik araçlarıyla birlikte evden ya da iş yeri dışında herhangi bir yerden çalışmak oldukça kolay hale gelmiştir. 

Son dönemde küresel salgın hale gelen Covid-19 bilinen adıyla Corona virüsle mücadele kapsamında Türkiye'de de bir çok firma geçici süreyle evden çalışma (home office) modeline geçmeye başlamıştır.

İlk bakışta çok eğlenceli bir durum gibi görünen evden çalışma yönteminin tabii ki avantajları olmakla birlikte akla gelmeyen dezavantajları da vardır.

Peki evden çalışırken en çok nelere dikkat etmeliyiz?

Ofis ve işyerlerinde var olan sosyalleşme ortamı kesinlikle en çok motive eden unsurlardandır. İş arkadaşlarıyla kurulan iletişim, aynı zamanda olumsuz bir durumda rezil olma korkusu gibi nedenler çalışanı zinde tutar ve işe tam konsantre olmasını sağlar. Evde çalışmanın en büyük dezavantajı da budur. 

Çalışırken işe odaklanmak ve motivasyon çok önemli. Bu yüzden evden çalışanlar için motivasyonun üst düzeyde kalmasını sağlayacak ve iş kalitesini yükseltecek yöntemleri sizin için sıraladık: 

 • Sabah rutinlerinizden vazgeçmeyin: Her sabah aynı saatte kalkıp işe gidiyor gibi hazırlanın. Yani dişlerinizi fırçalayın, duş alın, mutlaka kahvaltı yapın... Bu rutinlerin devamlılığı değişime alışmanızı sağlayacaktır. 
 • Eşofmandan uzak durun:  Evden çalışırken rahat olduğu için eşofman ya da pijama ile güne devam ederseniz bir süre sonra işe olan isteğiniz azalır ve yataktan çıkmak istemediğinizi fark edersiniz. Bu yüzden sabah mutlaka pijamalarınızı değiştirip işe gidermiş gibi kıyafetlerinizi giyin. Saçınızı yapın ve aynaya bakın. Bu şekilde güne başlamanız verimliliği artırır ve sizi motive eder.
 • Mutlaka bir çalışma alanınız olsun: Evde çalışmanın en önemli avantajı gibi görünen televizyon karşısında, yatarak ya da uzanarak çalışmak aslında kesinlikle en büyük dezavantajdır. İş disiplini ve motivasyon sağlayabilmek açısından evde bir iş ortamı oluşturmalı, bir masa, rahat edeceğiniz bir sandalye, iyi ayarlanmış bir ışık işe konsantre olmanız kolaylaşacaktır. 
 • Mola saatleriniz olsun: Evde çalışmak da mola gerektirir. Ama disiplinsiz bir mola sistemi de konsantrasyonu engeller. Düzenli olarak belirli periyotlar belirleyerek 5’er, 10’ar dakikalık molalar verebilirsiniz. 
 • Çalışma odanız olsun: Evde eğer yalnız değilseniz özellikle çocuklarınız varsa ya da evde çocuklarla yaşıyorsanız ayrı bir odada ve kapınızı kapalı tutarak çalışmaya özen gösterin. 
 • Sosyal Medyayla aranıza mesafe koyun: Evden çalışanlar ve tabii ki aslında tüm sosyal medya kullanıcıları için sosyal medyada zaman geçirmek büyük zaman kaybı. Özellikle iş yaparken sosyal medya kullanımınızı sınırlamak iş verimliliğinizi arttırır. Aynı zamanda sosyal medyayla birlikte işle ilgili olmadığı sürece tüm sosyal mesajlaşma alanlarınızı sessize almanızı öneririz.
 • Ekip ruhunu görüntülü konuşmalarla yaşatın: Çalışırken ekip arkadaşlarınızla birlikte çalışmanız avantajdır. Bu desteğe evde de ihtiyacınız olacaktır. Ekibiniz ya da iş arkadaşlarınızla görüntülü sohbetler sizi motive edecektir. 
 • Abur cubur sizin düşmanınız: Evde ya da ofis ortamında da abur-cubur en iyi yardımcınız gibi görünse de aslında değil. Mutlaka birşeyler atıştırmak çok eğlenceli. Ama hem dikkatinizi dağıtır hem de kilo almanıza sebep olur. Bu yüzden yiyecekseniz de, çalışma ortamınızdan uzak bir yerden az miktarda alın ve öyle masanıza gelip tüketin. Bu sizin hareket etmenizi ve daha az yemenizi sağlayacaktır. 
 • Oksijen alabileceğiniz bir yere konumlanın: Çalışma masanızı pencereye yakın bir yere koyun. Bu şekilde bol oksijen alabileceğiniz şekilde çalışma alanınızı düzenleyebilirsiniz. Bol oksijen beyninizin daha hızlı çalışmasına yardımcıdır.
 • Uyku rutininizi bozmayın: Normalde hangi saatlerde yatıp kalkıyorsanız aynı rutinde devam edin. 
Blog Kategorileri
Kapat
Gizlilik Sözleşmesi
 1. Genel: Bu siteyi kullanıyor olmanız, gizlilik ve güvenlik koşullarını ve kurallarını okuduğunuz ve kabul ettiğiniz anlamına gelir. Gizlilik koşullarında öngörülen zorunlulukları yerine getiremeyeceğinizi düşünüyorsanız, bu siteyi kullanmayınız. Sitedeki bazı yerlerin kullanımı veya bu yerlerle kurulacak etkileşim hakkında özel birtakım ek hüküm ve şartlar geçerli olabilir.
 2. Gizlilik ve güvenlik koşullarının takibi/değişiklik: BAY.t (“Site Sahibi”), herhangi bir zamanda önceden haber vermeksizin gizlilik ve güvenlik koşullarında değişiklik yapma ya da ek koşullar getirme hakkına sahiptir. Kullanım sırasında toplanan bilgilerin niteliklerinden, nasıl kullanıldığından, bu bilgilerin üçüncü şahıslar ile hangi durumlarda paylaşıldığından ve gerekli tüm gizlilik koşullarından haberdar olunması için yapılan değişiklikler bu sayfada sunulacaktır. Site Sahibinin gizlilik koşullarında değişiklik yapma hakkı saklı olduğundan, gizlilik ve güvenlik koşullarının düzenli olarak takibi ve okunması gereklidir. Bu siteyi yapılabilecek bu tarz bir değişiklikten sonraki kullanım, gizlilik ve güvenlik koşullarındaki değişiklilerin kabul edildiği anlamını taşır.
 3. Açık sistem: Kullanıcılar; (Kullanıcı tabiri, varsa üyeler dahil, web sitesine giren herkesi ifade eden genel bir tanım olarak kullanılmıştır.) internet ortamının güvenilir bir ortam olmadığını, internet ortamında iletişimin riskli olduğunu, kişisel bilgiler, şifreler vb. de dâhil her türlü bilginin 3. şahısların hukuka aykırı fiillerinin muhatabı olabileceğini bilmekte ve kabul etmektedir. Site Sahibi, güvenlik ve kötü niyetli hareketlerle ilgili olarak hiçbir garanti vermemektedir.
 4. Kullanıcı bilgileri: Kullanıcı tarafından Site’ye yerleştirilen, iletilen veya Site aracılığıyla gönderilen her türlü içerikten ve kişisel bilgiden (her türlü yazı, doküman, müzik, ilan, reklâm, iletilen görüş ve düşünceler dâhil fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere, ses veya yazı veya hareketli/hareketsiz görüntü içeren her türlü içerik) Kullanıcı sorumludur. Kullanıcılar, Site’ye ilettikleri/gönderdikleri her türlü bilginin güvenilirliğini, doğruluğunu, üçüncü şahısların haklarını ihlal etmediğini, yasalara aykırı olmadığını beyan ve garanti etmiştir. Site Sahibi’nin, Kullanıcılar tarafından Site’ye konulan, diğer Kullanıcılara veya üçüncü şahıslara herhangi bir zarar veya yük getirdiğine inandığı içeriği veya mevzuata aykırı içeriği tamamen veya kısmen yayından kaldırma ya da erişimi engelleme hakkı saklıdır. Ancak bu yönde herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.
 5. Kullanıcı adı ve şifre: Site Sahibi bazı bölümlerin kullanımını üyelik/kayıt şartına bağlı tutabilir. Kayıt sırasında Kullanıcıya ad ve şifre verilebilir ya da kullanıcı tarafından ad ve şifre oluşturulması istenebilir. Kullanıcı adı ve şifrenin muhafazasından, yanlış ya da hukuka aykırı kullanımından ve olası tüm izinsiz kullanımlarından doğrudan kullanıcı sorumludur. Şifrenin özel rakamlar, harfler ve karakterler kullanılarak daha güvenli bir biçimde oluşturulmasından ya da bunun için gerekli değişikliklerin yapılmasından kullanıcı sorumludur. Üyelik adı ve şifre kullanılarak yapılan tüm işlemlerin sorumluluğu kullanıcıya aittir. Üye adı ve şifrenin kaybedilmesi, yetkisiz 3. şahısların eline geçmesi ya da üye güvenliğini tehdit eden bir durumla karşılaşılması halinde derhal site ve/veya Site Sahibine haber verilir.
 6. Bilgilerin korunması: Site Sahibi, web sitesindeki tüm sayfaların güvenliği için azami gayret göstermektedir. Sitede kayıtlı bulunan verilerin gizliliğini, güvenliğini ve bütünlüğünü korumak için çok çeşitli teknik ve yönetimsel uygulamalardan yararlanılmaktadır.
 7. Üçüncü kişilere ait siteler: Bu sitede, Site Sahibinin işletmediği veya işletimini kontrol etmediği, 3. şahıslar tarafından işletilen alt ve üst siteler bulunabilir ve bunlara bağlantı sağlanabilir/link/bilgi verilebilir. Site Sahibinin erişim sağlanan bu sitelere ilişkin, içerik, güvenlik, gizlilik politikaları ve iletişimin sürekli sağlanacağına dair herhangi bir garantisi ya da özel bir taahhüdü yoktur. Sorumluluk 3. kişilere ait sitelerde yazılı koşulara tabidir. Herhangi bir işlem yapılmadan önce söz konusu sitelerde yer alan güvenlik ve gizlilik koşulları okunmalıdır. Söz konusu sitelere sağlanan kişisel bilgilerden, bu sitelerden istifade edilen içerikten ve servislerden veya bu sitelerin gizlilik politika ve uygulamalarından Site Sahibi sorumlu tutulamaz.
 8. Site yardımcı programları: Kullanıcının sitenin bazı bölümlerinden yararlanabilmesi için yardımcı programlar kullanılması gerekebilir. Bu bölümlerden yararlanıldığı takdirde, yararlanma biçim ve kapsamıyla ilgili veriler, site veritabanına kaydedilebilir. Keza bölümlerden daha kolay yararlanabilmeniz için bazı “çerez”lerden yararlanabilir, bunlar vasıtasıyla kullanıcıya bazı bilgiler gönderebiliriz.
 9. Kişisel verilerinizle ilgili olarak verdiğiniz izin, size hizmet vermek; hizmetlerimizin, üyelerin, üçüncü şahısların tanıtım faaliyetleri; hukuki gereklilikler vb. hallerde kullanma iznini de içermektedir.

Kişisel veriler

 • Sitenin ziyaret edilmesi, kullanılması ya da herhangi bir bölümden yararlanılması için ad, soyad, adres/yaşanılan yer, IP bilgileri, e-posta adresi, telefon numarası vb. kişisel veriler siteye verilmiş, kaydedilmiş olur/olabilir. Kullanıcı, vermiş/açıklamış kaydetmiş olduğu kişisel verilerin Site Sahibine açık olacağını dikkate alarak bu bilgileri açıklamış olduğunu ve siteye açıkladığı, kaydettiği her bilginin, içeriğin Site Sahibine karşı gizliliğini yitirdiğini kabul etmiş sayılır. Kullanıcı, seçmiş olduğu paylaşım seviyesi ile kişisel verilerini ve gönderdiği içeriği diğer kullanıcılarla veya üçüncü kişilerle paylaşmayı seçerse, kaydettiği her bilgi ve içeriğin diğer kullanıcılara ve üçüncü kişilere karşı da gizliliğini yitirdiğini kabul etmiş sayılır.
 • Site Sahibi, kullanıcı tarafından verilmiş olan kişisel verileri, Siteye erişimin sağlanması, üye girişi, Site güvenliğinin temin edilmesi, kullanıcı alışkanlık, beğeni ve tercihlerinin analizi, istatistik oluşturulması, iletişim, pazarlama, duyuru yapılması gibi amaçlar veya kullanıcının açık rızasının alındığı sair amaçlarla; mevzuata ve Kişisel Veri Politikası’na uygun olarak kullanabilir, işleyebilir, saklayabilir, yurt içindeki veya dışındaki üçüncü şahıslarla bu amaçlar doğrultusunda paylaşabilir, BAY.t’ın faaliyet alanıyla ilgili olarak reklam, pazarlama, bildirim ve benzeri faaliyetler kapsamında kullanılabilir, veri tabanlarında tasnif edip saklayabilir, veri tabanındaki verilerden yararlanabilir. Site Sahibi bu kapsamda, site aktivite bilgilerinden, erişim araçları ve browser bilgilerinden de yararlanma hakkına sahiptir.
 • Kişisel Veriler ve verilerin işlenmesi karşısında haklar ile ilgili ayrıntılı bilgiye Site’de yayınlanan Aydınlatma Metni ve Kişisel Veri Politikası’ndan ulaşılabilir.
 • Özel Nitelikli Kişisel Veriler: Site Sahibi, kullanıcılardan yasalar gerektirmediği sürece herhangi bir şekilde ve kesinlikle; ırk ve etnik kimlik, dini/siyasi/felsefi düşünce, fiziksel ya da ruhsal sağlık ve özelikler gibi hassas bir bilgi talep etmemektedir. Bu bilgilerin verilmiş, kaydedilmiş veya ifşa edilmiş olmasından dolayı Site Sahibinin bir sorumluluğu yoktur.
 • Ticari iletişim: BAY.t, siteye veya kendisine iletmiş ya da bir şekilde kaydetmiş/kaydettirmiş olduğunuz iletişim adresinize, elektronik ileti veya ticari elektronik ileti gönderebilir. Ticari nitelikte olsun ya da olmasın, her türlü elektronik iletişim aracılığıyla gönderilecek elektronik iletinin gönderimine önceden izin/onay verdiğiniz kabul edilir. Vermiş olduğunuz izni/onayı iptal etme ve ticari nitelikteki elektronik iletileri reddetme hakkını her zaman kullanabilirsiniz. Ret talepleri BAY.t tarafından en geç 3 iş günü içinde işleme alınacaktır. Ret yolları, göndericisinin BAY.t olduğu elektronik iletilerde gösterilir.
 • Gizlilik ve güvenlik koşullarının ihlali: Site Sahibi, gizlilik koşullarına uyulmaması ya da kuralları ihlal etme girişiminde bulunulması durumunda, ihlal tam olarak gerçekleşsin ya da gerçekleşmesin, sistemde mevcut bilgileri reddetme, içerikten çıkarma, silme hakkıyla birlikte önceden haber vermeksizin kullanıcıların site ve hizmetlere erişimini askıya alma, sonlandırma, üyeliği iptal etme hakkını (zorunlu olmamakla birlikte) saklı tutar. Bu kural, koşulların kullanıcı adına hareket eden üçüncü bir kişi tarafından dolaylı ihlali ya da ihlal girişimi olması durumu için de geçerlidir.
 • Bilgi ve iletişim: www.bay-t.com.tr web sitesinin gizlilik koşullarına ilişkin sorularınız için info@bay-t.com.tr adresine yazarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.Kapat
Danışmana Sor
Kapat