Eczanelerimizin e-Arşiv ve e-Fatura Geçişleri Hakkında Bilgilendirme

Sayın Eczacımız ve Eczane Çalışanlarımız;

2020 yılı itibari ile Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmiş şartlara uyan mükelleflerin e fatura veya e arşiv faturaya geçme zorunluluğu getirilmiştir.

BAY.t YAZILIM OLARAK TİCARİ İŞLETME PROGRAMLARIMIZDA 5 YILI AŞKIN VE 2000 ÜZERİNDEKİ KULLANICIMIZ İLE e-FATURA , e-ARŞİV TECRÜBEMİZLE BAY.t ECZANE PROGRAMIMIZ DA YANINIZDAYIZ

BAY.t PERFECTUS e-FATURA e-ARŞİV MODUL KULLANIMI

ÜCRETSİZ

1) 19.10.2019 Tarihli 509 Nolu Tebliğ içeriğindeki e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükellefler (zorunluluk kapsamı dışındakiler) 1.1.2020 den itibaren düzenledikleri fatura tutarının vergiler dahil 30.000 TL yi aşması -halinde (Vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından 5.000 TL) düzenleyecekleri faturaları GİB in açacağı ilave e-belge fatura portali üzerinden e-Arşiv Fatura olarak düzenlemek zorundadırlar. Bu mükelleflerin eArşiv Fatura uygulamasına dahil olması veya bu faturaları Özel Entegratör üzerinden düzenlemesi gerekmemektedir.

GIB portalı üzerinden düzenlenecek e-belge fatura için BAY.t Perfectus programımız otomatik aktarım işlemi yapılabilmektedir. 01.01.2020 tarihinden itibaren otomatik aktarım işlemi kullanıcılarımıza sunulacaktır. 

2) Brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) 5 Milyon TL’yi geçen mükellefler 01/07/2020 Tarihinde zorunlu olarak e-Faturaya geçmek zorundadır.  Bu şartlara uyan eczaneler özel entegratorler aracılığıyla e-fatura mükelleflerine ( sgk dahil ) efatura kesmek zorundadırlar.

BAY.t Perfectus üzerinden kullandığımız entegratorler işbirliği ile eczanelerimizin e fatura düzenleme işlemleri yeni güncellemelerimizde olacaktır.  01.01.2020 yılından itibaren entegratorler üzerinden efatura kesme işlemleriniz sizlere sunulacaktır. Konu ile ilgili sizlere bilgilendirme mesajları duyuruları yayınlanacaktır.

Bilginize…

 

Kapat
Kapat